Seuran talousohjesääntö uudistuu 1.11.2021 alkaen
1.10.2021 9:45 Uutiset / Pääsivusto

Seuran talousohjesääntö uudistuu 1.11.2021 alkaen

Hyvinkään Palloseuran talousohjesääntö uudstuu 1.11.2021 alkaen. Seurassa siirrytään keskitettyyn toimintamaksuun ja yhden pankkitilin järjestelmään.

- "Uusi talousohjesääntö tarvittiin, koska seuran johtokunta päätti seurassa siirryttävän yhden pankkitilin järjestelmään. Uudistus mahdollisti myös vapaaehtoisten työmäärän helpottamista siirtymällä seuravetoiseen, keskitettyyn toimintamaksuun, mikä tarkoittaa, että jatkossa jokaiselta ikäkausitoiminnan jäseneltä laskutetaan kuukausittain sekä joukkueen, että seuran kulut, jotka ennen on laskutettu erikseen. Muutos itsessään ei aiheuta juuri lisäkustannuksia jäsenistölle", seuran varapuheenjohtaja ja talousuudistustyöryhmää vetänyt Krista Rosendahl kertoo.

Uuden talousohjesäännön lisäksi seura uudisti toiminnan sekä talouden ohjausjärjestelmiään. Tilitoimisto vaihtui ja Jopox-toiminnanohjausjärjestelmä vaihtui myClubiin. Järjestelmä muutokset viedään loppuun lokakuun loppuun mennessä ja marraskuun alusta kaikissa joukkueissa, sekä harrasteryhmissä on käytössä myClub ja seuran talous on kokonaisuudessaan siirtynyt yhden pankkitilin alle.

Joukkueiden pankkitilit lakkautetaan marraskuun loppuun mennessä ja niillä olevat varat siirretän seuran tilille, missä ne muodostavat pohjan joukkueiden oman kustannuspaikan taloudelle. Joukkueiden keräämät varat säilyvät siis edelleen joukkueen käytössä.

- "Tavalliselle jäsenelle oleellisin muutos on myClubiin siirtyminen. Järjestelmä on kuitenkin erittäin helppokäyttöinen ja toiminnoiltaa hyvin samankaltainen, kuin Jopox. Siihen siirryttiin, koska sen nähtiin palvelevan uutta talousohjesääntöä entistä järjestelmää paremmin. Talousohjesäännön uudistus ei tule juuri jäsenidtölle näkymään. Laskulle tulee uusi tilinumero ja seuran toimintamaksu leivotaan kuukausimaksuun, eli laskutuksesta tulee helpommin ymmärrettävää. Ja jos laskut maksaa ajoissa tai niiden maksujärjestelyistä sopii ajoissa kanssamme, ei maksuvalvonnan ulkoistaminen näy mitenkään", avaa muutosta seuran toiminnanjohtaja Janne Bruun.

Keskeisimmät uudistukset uudessa talousohjesäännössä:

 • Joukkueiden pankkitilit päätetään ja seurassa siirrytään yhden pankkitilin järjestelmään
  • Joukkueilla oma kustannuspaikka seuran kirjanpidossa taloushallinnon järjestelmässä
  • Joukkueiden keräämät varat siirtyvät joukkueen omalle kustannuspaikalle
 • Ikäkausijoukkueiden jäsenlaskutus muuttuu kaikissa joukkueissa seuran vastuulle ja kuukausirytmiseksi
  • Maksuerät perustuvat seuran ja joukkueen yhdessä laatimaan ja joukkueen vanhempainkokouksen vahvistamaan talousarvioon
  • Maksueriä tarkistetaan tarvittaessa neljän kuukauden välein
 • Seuran maksuvalvonta ulkoistuu Visma Financial Solutionsille
  • Mahdollisista maksujärjestelyistä tulee sopia laskun eräpäivään mennessä
   • Haettaessa maksulle harrastamisen tukea asetetaan laskulle perintäesto hakemuksen saapuessa (tulee hakea eräpäivään mennessä)
  • Maksumuistutuksiin ja huomautuksiin lisätään palveluntarjoajan kulut
  • Ulkoiseen valvontaan siirtyneiden laskujen asiointi suoraan Visma Financial Solutionsin ja laskutetun välillä
 • Laskut kohdistetaan jatkossa pelaajan määritellylle huoltajalle
  • MyClubiin tehdyn määrittelyn mukaisesti, kohdistetaan toimintamaksujen laskutus palaikäisen jäsenen halutulle huoltajalle
 • Seuraan liittymiseen ja seurasta poistumiseen liittyvää maksuvelvoitetta on määritelty tarkemmin
  • Myös pitkäaikaisloukkaantuneet huomioidaan entistä tarkemmin

Seuran uusi talosohjesääntö on luettavissa seuran verkkosivuilla.


   
Lisää uutisia
Hyvinkään Palloseura ry
«  Lokakuu   »
Kategoriat