Frozen II osaksi tyttöjen Euroliigaa - Playmakers-pilotti 5-7-vuotiaille Euroliiga-tytöille
29.3.2021 9:43 Uutiset / Pääsivusto

Frozen 2 -henkinen jalkapalloseikkailu osaksi tyttöjen Euroliiga-harjoituksia

Seuramme on valittu mukaan toteuttamaan 5-8 -vuotiaille tytöille suunnattua UEFA Playmakers -ohjelmaa. Ohjelma käynnistyy keväällä Suomessa kymmenillä paikkakunnalla. UEFA Playmakers -ohjelman kautta HyPS haluaa tarjota nuorille tytöille matalan kynnyksen mahdollisuuden tutustua jalkapalloon harrastuksena. Playmakers-harjoituksissa liikunnallisia, sosiaalisia ja jalkapallotaitoja opetellaan lapsille tutun Frozen 2 -elokuvan maailmassa.

Järjestämme ensimmäisen Playmakers-jakson Euroligan yhteydessä 2014-2016 -syntyneille Euroliigaan osallistuville tytöille. Syksyllä on suunnitelmissa järjestää toinen, yksinomaan Playmakers-toimintaan keskittyvä 8 viikon jalkapallokoulu tytöille.

UEFA Playmakers -ohjelman kautta tarjoamme alueemme tytöille hauskan, turvallisen ja tarinallisen keinon ottaa ensi askelia jalkapallon parissa. Ohjelman kautta kiinnitymme osaksi valtakunnallista ja eurooppalaista kokonaisuutta, sillä Playmakers -ohjelmaan pääsevät lähivuosina tutustumaan pienet tytöt joka puolella Eurooppaa.

Tavoitteen kannustaa pieniä tyttöjä jalkapallon pariin

Playmakers -harjoituksissa keskitytään liikunnallisten, sosiaalisten sekä jalkapalloilullisten taitojen harjoitteluun. Harjoituksen runko pohjautuu Disneyn Frozen 2 -elokuvaan. Harjoituksissa innostutaan, opetellaan kaverin kannustamista ja iloitaan omista ja toisten onnistumisista. Tavoitteena on rohkaista pieniä tyttöjä mukaan lajin pariin ja varsinaiseen joukkuetoimintaan.

On kiehtovaa päästä yhdistämään jalkapalloharjoituksiin tarinallisia elementtejä Disneyn tarinoiden kautta. Tämä on aivan uudenlainen tapa puhua jalkapalloa pienten lasten kielellä ja näkökulmasta. Toivottavasti mahdollisimman monet pienet tytöt alueeltamme haluavat tulla mukaan Playmakers -harjoituksiin”, kannustaa HyPSin Playmakers -toiminnasta vastaava nappulavastaava Jonna Kallio.

Seuramme Playmakers -harjoituksia vetävät valmentajat on koulutettu Playmakers -ohjelman valmentajiksi ja parhaillaan haemme apuohjaajia harjoitusten läpiviennin sujuvoittamiseksi.

Toiminta sisältyy 2014-2016 -syntyneiden tyttöjen Euroliiga-toimintaan

Playmakers-pilottijakso sisältyy osana 2014-2016-syntyneiden tyttöjen Euroliiga-toimintaan ilman lisämaksua. Pilottijakson tarkoituksena on harjaannuttaa vastuuvalmentajia ja apuohjaajia toiminnan toteuttamiseen ennen kuin toiminta irtaantuu omaksi tyttöjen jalkapallokoulukseen syksyllä 2021.

Playmakers-harjoituksia järjestetään erikseen ilmoitettavina Euroliigan harjoituspäivinä, eli aikataulut eivät tule toiminnan takia muuttumaan. Tarkempi Playmakers-tapahtumien aikataulu vahvistuu huhtikuun aikana ja siitä tiedotetaan kohderyhmäikäisten tyttöjen vanhemmille.

Euroliigan ilmoittautuminen on käynnissä vielä 11.4. saakka.

ILMOITA LAPSESI EUROLIIGAAN


Lisätiedot Pymakers-toiminnasta:

Jonna Kallio
Nappulavastaava
jonna.kallio@hyps.fi
0400 413 332


   
Lisää uutisia
Hyvinkään Palloseura ry
«  Lokakuu   »
Kategoriat