Valmentaja-akatemia ohjaa nuorta valmentajapolulle – hae mukaan
14.1.2021 11:32 Uutiset / Pääsivusto

HyPS Valmentaja-akatemia on uusi 15-29-vuotiaille suunnattu ohjelma, jossa nuori saatetaan alkuun valmentajapolullaan vahvan koulutuksen ja tutoroinnin myötä. Hankkeelle on haettu OKM:n seuratukea. Ilman tukea toteutetaan joka tapauksessa ohjelman ensimmäinen vaihe.


HyPS Valmentaja-akatemia on uusi 15-29-vuotiaille suunnattu maksuton ohjelma, jossa nuori saatetaan alkuun valmentajapolullaan vahvan koulutuksen, kokemuksen ja tutoroinnin myötä.

Ohjelmaan valitaan korkeintaan kymmenen 15-29-vuotiasta nuorta (1991-2005-syntyneet), jotka ensimmäisessä vaiheessa sitoutuvat ohjelmaan syyskuun loppuun 2021.

Mikäli ohjelmalle saadaan haettua Opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) seuratukea, jatkuu hanke vuoden 2022 lokakuun loppuun. Seura kutsuu soveltuvuutensa ja motivaationsa osoittaneet nuoret mahdolliselle toiselle jaksolle syyskuun aikana ja nuori päättää jatko-osallistumisestaan syys-lokakuussa 2021.

OKM:n seuratukipäätöksiä odotetaan maaliskuun loppuun mennessä.

Ensimmäinen vaihe antaa peruskoulutuksen ja käytännön kokemusta ikäkausijoukkueiden tai Euroliigan kautta

Akatemia-ohjelman ensimmäinen vaihe alkaa keväällä/kesällä 2021, jolloin ohjelmaan valitut nuoret osallistuvat yhteistyöseura PK Keski-Uusimaan järjestämään Futisvalmentajan starttikoulutukseen, sekä pääsevät ammentamaan käytännön kokemusta valmennustehtävistä.

Koulutus on osa Palloliiton valmentajakoulutuspolkua ja tarjoaa perusvalmiudet suunnitella ja toteuttaa innostavia harjoituksia lapsille. Lisäksi koulutuksen yhteydessä esitellään seuran lapsivaiheen valmennuslinja. Koulutus kestää kaksi teoriaopintopäivää (valmistaudutaan järjestämään etäyhteyksin), sekä näyttösuorituksen käytännön valmennustehtävän yhteydessä.

Starttikoulutuksen jälkeen akatemian valituille nuorille osoitetaan oma Euroliiga-joukkue, jonka valmennukseen he sitoutuvat kesän 2021 Euroliiga-kaudeksi tai ikäkausijoukkue, jona valmennustiimiin nuori liittyy. Ikäkausijoukkueen tehtävänkuvan pystytään räätälöimään nuoren osallistumismahdollisuuksien mukaan.

Euroliiga-valmennuksesta nuorille maksetaan 160 euron palkkio kahdessa osassa kesä- ja syyskuussa. Ikäkausijoukkueen valmentajatehtävissä toimiessaan palkkio sovitaan erikseen.

Ennen käytännön kokemuksen alkua nuoret osallistuvat joko Euroliiga-valmentajien koulutukseen toukokuun alussa tai erikseen sovittuun koulutukseen ikäkausijoukkueen vastuuvalentajan kanssa, minkä lisäksi he käyvät kehityskeskustelun seuran valmennuspäällikön kanssa, jossa määritellään heille henkilökohtaiset tavoitteet ensimmäisen jakson ajaksi.

Kehityskeskustelun tavoitteiden toteutumista seurataan tutorointikeskusteluissa kesän aikana, sekä lopulta niiden toteutumista arvioidaan kauden päätyttyä syys-lokakuussa.

Ensimmäinen vaihe toteutuu riippumatta OKM:n tukipäätöksestä.

Toinen vaihe syventää valmiuksia omatoimiseen valmennustoimintaan

Akatemian toisen vaiheen toteutuminen kokonaisuudessaan vaatii OKM:n seuratuen myönteistä päätöstä.

Toisessa vaiheessa nuoret osallistuvat Palloliiton Ikävaihekoulutukseen, jonka toteuttaa yhteistyöseura PK Keski-Uusimaa. Koulutus tarjoaa syventävää oppia lasten valmennukseen ja valmennuksen suunnitteluun, tarjoten myös fyysisen valmentamisen koulutusta.

Ikävaihekoulutuksen jälkeen nuoret liittyvät seuran ikäkausijoukkueen valmennustiimiin, jossa he toimivat valmentajana koko kauden 2021-2022 ajan. Nuorille maksetaan valmennuksesta palkkio, joka määritellään syksyyn mennessä.

Syys-lokakuun kehityskeskusteluissa sovitaan nuoren kanssa kauden henkilökohtaisista tavoitteista, joita seurataan säännöllisesti tutorointikeskusteluissa, sekä kehityskeskusteluissa keväällä 2022, sekä loppukeskustelussa syksyllä 2022.

Akatemia-ohjelman jälkeen nuorilla on mahdollisuus jatkaa valmennusta seuran valmentajapolulla nuoren valmiuksien ja kiinnostuksen perusteella.

Hae mukaan - hakuaikaa on jatkettu toistaiseksi ja se päätetään, kun koulutusten ajankohta määrittyy!

Ohjelmaan haetaan lähettämällä vapaamuotoinen hakemus seuran valmennuspäällikkö Timo Lehtihalmekselle sähköpostitse.

Perustele hakemuksessasi, miksi sinä sopisit akatemia-ohjelmaan sekä kerro mahdollisesta aiemmasta valmennus- ja ohjauskokemuksestasi. Aiempi kokemus ei ole vaatimus akatemiaan pääsylle, vaan tärkeintä on, että osoitat hakemuksessasi kiinnostuksesi ja motiivisi (kiinnostuksen syyt) toimintaan pääsemiseksi.

Hakemukset ja lisätietoja ohjelmasta:

Timo Lehtihalmes
Valmennuspäällikkö
Hyvinkään Palloseura
timo.lehtihalmes@hyps.fi
040 844 0618


   
Lisää uutisia
Hyvinkään Palloseura ry
«  Kesäkuu   »
Kategoriat