Uskomatonta talkoohenkeä - HyPS:n vapaaehtoiset luopuvat etuuksistaan
14.4.2020 17:37 Uutiset / Pääsivusto

VOIMA. TAHTO. SYDÄN. - HyPS-yhteisö uhrautuu seuran puolesta

Hyvinkään Palloseuran yli 50-päinen vapaaehtoistoimijajoukko valmentajia, joukkueenjohtajia, rahastonhoitajia ja huoltajia luopuvat tänä vuonna lastensa toimintamaksupalautuksista tukeakseen seuran selviytymistä koronaviruksen aiheuttaman toiminnan keskeytyksen tuomasta taloudellisesta iskusta.

Seuran toimintaperiaatteisiin on jo vuosia kuulunut, että ikäkausijoukkueissa vapaaehtoistehtävissä toimivat vanhemmat ovat saaneet käyttämiään, jopa satoja, vapaaehtoistyön tunteja vastaan kokonaisen tai osittaisen hyvityksen lapsensa toimintamaksuihin kauden aikana.

"Tämä aloite lähti täysin joukkueiden toimihenkilöiltä itseltään ja kun kuulin tästä, oli "liikutus", kiitollisuuden lisäksi, oikea termi kuvaamaan tunteita. Tämä voi olla jopa ratkaiseva tekijä seuran selviytymisessä tämän kurimuksen läpi", iloitsee tunteellisena seuran toiminnan ´johtaja Janne Bruun.

Seuran vapaaehtoistoimijoiden kädenojennuksen lisäksi apua on tullut myös kattojärjestöltä, Suomen Palloliitolta, joka jakoi jäsenseurojen päätoimisten työntekijöiden määrän perusteella hätäavustuksta seuroille. Hyvinkään Palloseura sai neljän päätoimisen työntekijänsä perusteella tukea Palloliitolta 6 000 euroa.

"Näiden merkitys seuran taloudelle on huomattava. Lisäksi nyt huhtikuussa jäsenistöltä laskutettava sopeutettu toimintamaksuerä, yhdessä laajojen ja raskaiden sopeutustoimenpiteiden tuomien säästöjen kanssa mahdollistaa seuran toiminnan turvaamisen elokuulle asti. Elokuun kassavirta ja kevään ja alkukesän menettyjen tulojen korvikkeeksi luotavien toimenpiteiden onnistuminen määrittelevät, millaisilla edellytyksillä seuran toiminta syksyllä jatkuu. Tilanne on tiukka, mutta ei toivoton", arvioin rehellisesti toiminnanjohtaja Bruun.

Intersport Hyvinkää Kesäturnaus perutaan ja Euroliiga siirtyy - kesäleirin kohtalosta päätetään huhtikuun loppuun mennessä

Iloisten uutisten alla joutui seuran johtokunta kokouksessaan 8.4. tekemään raskaita päätöksiä alkukesän toimintojen suhteen.

Perinteinen Hyvinkään Kesäturnaus, tänä vuonna Intersport Hyvinkää Kesäturnaus -nimellä kulkenut 7-11 -vuotiaiden poikajoukkueiden turnaus perutaan. Turnaus oli tarkoitus järjestää 6.-7.6. Turnauksen sarjat siirretään heinä-elokuun taitteessa 31.7.-2.8. järjestettävän Intersport Hyvinkää Eloturnauksen yhteyteen. Turnaukseen lähdetään näin ollen hakemaan jopa 21 eri sarjaa, jossa kussakin olisi kahdeksan joukkuetta.

Jo aiemmin viikonvaihteessa uutisoitiin legendaarisen Euroliigan siirtymisestä kokonaisuudessaan syyskaudelle. Kausi pyritään aloittamaan maanantaina 3.8. ja kautta jatketaan syyskuun loppuun saakka. Tapahtumien määrä laskee ottelutapahtumien osalta kolmella, minkä johdosta osallistumismaksuja lasketaan hieman. Kaikkien, jo keväälläkin ilmoittautuneiden, tulee ilmoittautua Euroliigaan uudestaan: https://bit.ly/euroliiga20

Seuran, yhdessä YouMoven kanssa konseptoimien kesäleirien kohtalosta tekevät järjestäjätahot päätöksen huhtikuun loppuun mennessä. Leirin siirtämiseen kesän loppuun varaudutaan.

"Kesäkuun toimintojen peruuntuminen on kova isku seuralle ja tulemme menettämään noin kymmenen prosenttia koko kauden liikevaihdosta. Toivottavasti elokuu pystytään viemään läpi nykyisen suunnitelman mukaisesti. Luvassa on toki rankka kuukausi tuolloin, mutta toivotaan tämän tauon täyttäneen kaikkien toimijoiden talkoopankin ja tekijöitä löytyy", Bruun avaa tilannetta.


Hyvinkään Palloseuran toimintaa voi tukea tällä hetkellä seuraavasti:

- Aikuis-, kannatus- ja tukijäsenyydet
- Fani- ja vapaa-ajantuotteet
- Digipalvelut ja sähkösopimukset seurakampanjan kautta (tarvittavat koodit; Ruutu+: ruutuhyps & Storytel: storytelhyps)


   
Lisää uutisia
Hyvinkään Palloseura ry
«  Syyskuu   »
Kategoriat