Hyvinkään Palloseura 73 vuotta!
21.1.2020 12:25 Uutiset / Pääsivusto

Hyvinkään Palloseura täyttää 73 vuotta!

Hyvinkään Palloseura täyttää tänään 73 vuotta

Järjestäytyneen jalkapalloilun lähtökohtiin Hyvinkäällä kuuluu urheilukentän valmistuminen vuonna 1919 talkootyönä senaattorinrouva Minette Donnerin lahjoittamalle 2,5 hehtaarin maa-alueelle Hämeenkadun koulun viereen. Jalkapalloa pelattiin 1920-luvulla Tahkossa ja 1930 perustetussa Hyvinkään Urheilijoissa. Pontevan toimintaan laji otettiin 1934. Hyvinkään Palloseuran edeltäjä, Yhdistyneitten Villatehtaitten Palloilijat perustettiin Villatehtaan ”kuppilassa” 28. syyskuuta 1934.

Kaksitoista vuotta YVP:ssa ehdittiin harrastaa jalkapalloa. Sotien jälkeen Hyvinkäälle tuli uutta teollisuutta, kuten VR:n konepaja ja Kone, sekä evakkoja luovutetusta Karjalasta. YVP sai pelaajia tehtaan ulkopuolelta. Toiveet uudesta seurasta kasvoivat. Villatehtaan vuonna 1939 rakennuttama ruohokenttä Torikadun varrella oli elänyt sotavuodet hiljaiselossa, mutta 1946 jalkapalloinnostus kasvoi.

Tammikuussa 1947 kutsu kävi jälleen villatehtaan Osuusruokalaan. Vahaskopiokoneella tehty kutsu levisi kiinnostuneille ja sama teksti julkaistiin Hyvinkään Sanomissa. Perustavaan kokoukseen osallistui 21.1.1947 kello 19 peräti 51 henkeä. Valmisteleva toimikunta oli laatinut säännöistä ehdotuksen. Vahvistaminen jätettiin 27. tammikuuta pidettyyn yleiseen kokoukseen. Siellä myös hyväksyttiin nimi Hyvinkään Palloseura ja peliasun väri.

Ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin esimies Erkki Mäkinen ja johtokuntaan kauppateknikko Keijo Pehu (sihteeri), pankinjohtaja Niilo Malmivuo (rahastonhoitaja), kauppias Jaakko Heinilä (huoltaja), hammasteknikko Lasse Vuorimies (kalustonhoitaja), sosiaalipäällikkö Albin Lönnberg (varapuheenjohtaja) ja asioitsija Bruno Hakala.

HyPS liittyi Suomen Palloliiton jäseneksi, ja YVP luopui jäsenyydestään helmikuun 16. päivänä 1947 allekirjoitetulla anomuksella. Jo maaliskuussa 1947 sai uusi seura lahjoitusta YVP:lta: kymmenen kappaletta Yhdistyneitten Villatehtaitten osakkeita, 13 kappaletta juniorijoukkueen pelipaitoja, neljä kappaletta ”Hokkareita” jääpalloilijoille, yhden parin jääpallomaalivahdin säärisuojuksia sekä pelaajilla olleet vanhat jalkapallokengät.

(Ote seurahistoriikista)

...73 vuotta myöhemmin

73 vuotta myöhemmin Hyvinkään Palloseura on elinvoimainen jalkapalloseura, joka liikuttaa vuosittain yli tuhatta hyvinkääläistä ja koskettaa moninkertaisesti useampaa.

Seuralla on 15 ikäkausijoukkuetta sekä naisten ja miesten edustusjoukkueet, yli sadan lapsen harratsetoiminnot, aikuisten harrasteryhmä sekä tietenkin Euroliiga. Lisäksi seura järjestää leirejä lomakausina talvisin, kesällä ja syksyllä ja suuria junioriturnauksia kesäkautena. Seura pyrkii määrätietoiseen toimintansa kehittämiseen, kehittäen sekä edellä mainittuja kivijalkojaan, että kehittämällä uusia tapoja liikuttaa hyvinkääläisiä.

Mikäpä olisi parempi tapa juhlia ja onnitella 73-vuotiasta Hyvinkään suurinta urheiluseuraa, kuin ilmoittaa lapsensa mukaan toimintaan tai tukea seuran toimintaa muulla tavoin:

Ilmoita lapsesi Euroliigaan (voit samalla ilmoittautua myös Euroliiga-valmentajaksi): https://hyps.fi/uutiset/109585/ilmoittaudu-euroliigaan
Ilmoita lapsesi Talvilomaleirille 17.-20.2.: https://hyps.fi/uutiset/115653/ilmoita-lapsesi-hyvinkaan-palloseuran-talvilomaleirille-17-20-2
Tilaa itsellesi edustusjoukkueen kannattajakausikortti: https://hyps.fi/uutiset/115238/kahvia-ja-makkaraa-miesten-edustuksen-kannattajakausikortit-myynnissa

Seuran ikäkausitoimintaan liittymisestä, seuran yhteistyökumppanuuksista sekä seuran kannattajajäsenyyksistä, ole yhteydessä seuran toiminnanjohtajaan:

Janne Bruun
janne.bruun@hyps.fi
040 485 5622


   
Lisää uutisia
Hyvinkään Palloseura ry
«  Syyskuu   »
Kategoriat